Menu
  • NKP Fiľakovský hrad <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Budova Vigadó <i>(Foto: G. Illés)</i>
  • Kaštieľ Berchtoldovcov <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Mestský park <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Novohradské turisticko-informačné centrum <i>(Foto: Mesto Fiľakovo)</i>
  • Mestský úrad <i>(Foto: archív mesta Fiľakovo)</i>

Kontakty:
Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Kontakty pre médiá:
tel.: +421 (0)918 732 702
email: tlacove@filakovo.sk

Úradné hodiny:
Po-Št: 7.30-11.30 / 12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

V uliciach Fiľakova už v najbližších týždňoch začneme opäť stretávať občianske hliadky. V rámci programu Miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) bude v meste pôsobiť osemčlenná hliadka.

Podľa slov Ábela Ravasza, splnomocnenca vlády pre rómske komunity, projekt MOPS schválili v 148 samosprávach na Slovensku, čím na 36 mesiacov poskytnú zamestnanie pre viac ako 800 ľudí. Väčšina z nich patrí medzi marginalizované rómske komunity. „Nepôjde o parapolíciu. Členovia hliadok budú môcť robiť rôzne pomocné služby v meste, napríklad pomáhať deťom dostať sa do školy, pri rôznych podujatiach a môžu tiež pomôcť pri drogovej prevencii. Práve na podnet primátora Fiľakova sme sa rozhodli protidrogovú prevenciu posilniť,“ vyjadril sa Ravasz. Ako ďalej pokračoval, vyčlenených je dostatok financií na to, aby projekt MOPS fungoval minimálne do roku 2023. „Treba zabezpečiť, aby tam už tentokrát bola kontinuita,“ doplnil.

Fiľakovo bolo jedným z prvých miest v regióne, v ktorých v minulosti začali fungovať občianske hliadky. Prvé vyrazili do ulíc pred približne trinástimi rokmi. Spočiatku fungovali na báze občianskeho združenia a samospráva sa členov snažila zamestnať na čiastočné úväzky aj v rámci mesta. „Keď prišla možnosť v roku 2014 podať veľký projekt, boli sme radi. Pomáhali nám riadiť premávku či strážiť poriadok pri väčších podujatiach a hliadkovali v meste, najmä cez víkendy. Kontrolovali aj bary, či mladiství nekonzumujú alkohol,“ priblížil primátor Attila Agócs.

Samospráva mala s rómskymi občianskymi hliadkami pozitívne skúsenosti, preto sa ich existenciu snažila udržať aj po skončení projektu. Pozitívne ich vnímali aj ľudia z minorít. „Poznajú sa, sú z jednej komunity, preto aj ich zásahy či napomenutia brali lepšie ako od členov mestskej polície. Niekoľko členov sme potom ponechali na čiastkové úväzky a financovali sme ich cez menšie granty a projekty úradu práce. To však nebolo dostatočné riešenie. Preto sme veľmi radi, že sa projekt MOPS podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Vďaka tomu bude mať u nás ďalších osem ľudí prácu aspoň na tri roky,“ zakončil primátor.

Klaudia Kovácsová
hovorkyňa mesta

Odkazy: