Menu
  • NKP Fiľakovský hrad <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Budova Vigadó <i>(Foto: G. Illés)</i>
  • Kaštieľ Berchtoldovcov <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Mestský park <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Novohradské turisticko-informačné centrum <i>(Foto: Mesto Fiľakovo)</i>
  • Mestský úrad <i>(Foto: archív mesta Fiľakovo)</i>

Kontakty

Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
Tel., fax: +421-(0)47-4381001
Email: mesto@filakovo.sk

Úradné hodiny

Pondelok - Štvrtok:
7.30 - 11.30 / 12.30 - 16.00
Piatok: 7.30 - 11.30

Hoci prvé mrazy ešte naplno neudreli, Fiľakovo zima neprekvapí. Verejnoprospešné služby Fiľakova (VPS), ktoré zabezpečujú zimnú údržbu v meste, sú už v pohotovosti. Majú pripravený plán údržby miestnych komunikácií a vozový park je plne vybavený.

Počas nadchádzajúcej zimy budú do údržby ciest zaradené dva traktory, jeden malotraktor, dve snehové frézy, tri nákladné sklápacie vozidlá a jeden nakladač. V areáli VPS je tiež nachystaných 15 ton inertného posypového materiálu a 1,5 tony posypovej soli. V pohotovosti budú počas zimy vždy minimálne štyria pracovníci.

„Na prichádzajúcu zimu sme pripravení. Urobili sme všetko preto, aby nás sneh neprekvapil,“ potvrdil Tibor Tóth, riaditeľ VPS. Ako však upozornil, pracovníci VPS sa budú musieť držať operačného plánu, v rámci ktorého sú miestne cesty rozdelené podľa dôležitosti do štyroch kategórií. Prvé sa budú odhŕňať najvýznamnejšie komunikácie v meste. Paria k nim prístupové cesty k železničnej a autobusovej stanici, cesty ku školám, cesty nachádzajúce sa v kopcovitom teréne, križovatky či oblasti s vysokou koncentráciou obyvateľstva. Medzi najfrekventovanejšie ulice v meste patria Hlavná a Biskupická ulica či Lučenská cesta. Tie sú však štátnymi cestami, preto ich údržba pod správu VPS nespadá.

Cesty slúžiace na zásobovanie, poskytovanie služieb a cesty pri sídliskách a rodinných domoch, budú pracovníci VPS odhŕňať ako druhé v poradí. V tretej kategórii sa nachádzajú ostatné ulice so spevneným povrchom, vo štvrtej sú cesty s nespevneným povrchom. „Samozrejme, každý by bol najradšej, keby sa v prvom rade odhŕňalo pred ich domom. My však musíme dodržiavať túto postupnosť. Netreba tiež zabúdať, že majitelia rodinných domov či prevádzok sú na druhej strane zodpovední za údržbu svojich častí chodníkov,“ dodal riaditeľ.

Okrem bežnej zimnej údržby sú však vo VPS pripravení aj na kalamitné situácie. Monitorovanie stavu ciest a počasia má na starosti operačný štáb zimnej údržby, ktorý je zložený z riaditeľa, vedúcich zamestnancov jednotlivých úsekov VPS a technického dozoru. Operačný štáb na základe aktuálneho počasia rozhodne o počte pracovníkov, použitej technike a riešení kalamitných situácií. „Počas nich vieme zmobilizovať aj 20 pracovníkov a celú situáciu skoordinovať s mestskou políciou a dobrovoľným hasičským zborom,“ zakončil.

Klaudia Kovácsová, hovorkyňa mesta