Menu
  • NKP Fiľakovský hrad <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Budova Vigadó <i>(Foto: G. Illés)</i>
  • Kaštieľ Berchtoldovcov <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Mestský park <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Novohradské turisticko-informačné centrum <i>(Foto: Mesto Fiľakovo)</i>
  • Mestský úrad <i>(Foto: archív mesta Fiľakovo)</i>

Kontakty:
Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Kontakty pre médiá:
tel.: +421 (0)918 732 702
email: tlacove@filakovo.sk

Úradné hodiny:
Po-Št: 7.30-11.30 / 12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Samospráva Fiľakova sa zapojila do ďalšieho cezhraničného projektu, ktorý je tentokrát zameraný na zníženie nezamestnanosti. V prípade jeho úspešnosti by do mesta mohli pritiecť takmer dva milióny eur. Výsledkom projektu by vo Fiľakove mala byť predovšetkým výstavba novej priemyselnej haly a postupná revitalizácia priemyselnej zóny mesta.

Cezhraničná hospodárska spolupráca

Cezhraničný projekt INTERREG je zameraný na vytváranie oblastných akčných plánov zamestnanosti na slovenskej i maďarskej strane hranice. Na celom pohraničí prešlo zámerovým kolom deväť projektov. Z nich tri sú zamerané na pohraničné oblasti Banskobystrického samosprávneho kraja a maďarskej župy Nógrád. Dva z nich sa týkajú výstavby cezhraničných mostov, a to v Ipeľskom Predmostí a Vrbovke. „Tretím je náš projekt. Jeho cieľom je vytvorenie osi hospodárskej spolupráce medzi oblasťami od Hatvanu po Lučenec, v niektorých prípadoch až po Zvolen. Vytvorenie tohto koridoru by malo byť zabezpečené vďaka našej rýchlostnej ceste R2 a maďarskej diaľnici M3,“ ozrejmil Attila Agócs, primátor Fiľakova, ktoré je lídrom projektu na slovenskej strane. „Chceme posilniť dodávateľské prostredie pre transnacionálne spoločnosti v regióne, akými sú napríklad Bosch v Hatvane a ďalšie.“

Nová hala a desiatky pracovných miest

Celý projekt má podľa slov primátora rozpočet približne 5,9 milióna eur, z nich európska dotácia je 4,4 milióna a predpokladaná štátna dotácia bude vo výške približne 287-tisíc eur. „Nejedná sa ale o jeden projekt. Akčné plány hovoria o siedmich projektoch dvojíc subjektov na oboch stranách hranice.“ Mesto Fiľakovo má v rámci toho zadefinovaný projekt v hodnote takmer dvoch miliónov eur, z ktorých výška európskej a štátnej pomoci je 85 percent, zvyšok podlieha spolufinancovaniu zo strany mesta. „Za cieľ sme si stanovili začať s revitalizáciou hnedých priemyselných polí, tzv. brownfieldov, v našej priemyselnej zóne. Ide o nevyužívané a chátrajúce časti bývalého Kovosmaltu,“ vysvetlil primátor s tým, že mesto chce kúpiť jeden až dva hektáre priemyselného pozemku, na ktorých plánuje vystavať novú menšiu priemyselnú halu. „Do nej by sme chceli prilákať investora, ktorý by v meste zamestnal niekoľko desiatok ľudí. Z nájmov za halu by sme sa potom pustili do postupnej obnovy ostatných budov, ktoré sú na danom pozemku,“ doplnil.

V súčasnosti prebieha výber pozemku v rámci zóny. „Akonáhle vyberieme konkrétny pozemok, pristúpime k projektovaniu.“ Ako doplnil, súčasťou komplexného projektu budú aj ďalšie aktivity a soft projekty partnerov, akými sú rekvalifikačné kurzy, výmena skúseností v integrovaní dlhodobo nezamestnaných na trh práce a ďalšie. „Je to naozaj celistvý projekt jednoznačne zameraný na zníženie nezamestnanosti v regióne,“ dodal. Detailne rozpracovanú žiadosť plánuje mesto podať do konca tohto roka. „Jeho realizácia sa očakáva v priebehu rokov 2019 a 2020,“ zakončil.

Klaudia Kovácsová
hovorkyňa mesta

Webstránka využívá k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním webstránky vyjadrujete súhlas s požívaním cookies.
Ďalšie informácie Ok