Menu
  • NKP Fiľakovský hrad <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Budova Vigadó <i>(Foto: G. Illés)</i>
  • Kaštieľ Berchtoldovcov <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Mestský park <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Novohradské turisticko-informačné centrum <i>(Foto: Mesto Fiľakovo)</i>
  • Mestský úrad <i>(Foto: archív mesta Fiľakovo)</i>

Kontakty

Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Úradné hodiny

Pondelok - Štvrtok:
7.30-11.30 / 12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Dobrovoľný hasičský zbor mesta Fiľakovo čoskoro zmení svoje sídlo. Po novom budú mať stanicu v priestoroch garáží mestského bytového podniku Filbyt. Samospráva na tento účel získala z Ministerstva vnútra SR dotáciu vo výške 30-tisíc eur.

Fiľakovskí dobrovoľní hasiči sídlia v súčasnosti v zbrojnici profesionálnych hasičov. Mestské zastupiteľstvo už v minulosti rozhodlo o och premiestnení do priestorov garáží Filbytu, ktoré si však najprv budú vyžadovať rekonštrukciu. Na tento účel podala samospráva v minulom roku projekt na Ministerstvo vnútra SR, ktorý bol však zamietnutý. „Myšlienky sme sa napriek tomu nevzdali. Podali sme projekt opäť, ktorý nám aj schválili. Získali sme dotáciu vo výške takmer 30-tisíc eur,“ povedal primátor mesta Attila Agócs. Samospráva bude projekt spolufinancovať minimálne piatimi percentami.

Rekonštrukciou prejde časť budovy s dvomi garážovými bránami. V rámci obnovy sa vymenia súčasné staré okná za nové plastové a tiež vstupné brány, ktoré budú aj zateplené. Fungovať budú na elektrický pohon. Výraznou obnovou prejdú garáže aj vnútorné priestory, ktoré dostanú nové omietky i podlahy. Doplní a rozšíri sa vykurovacia sústava, temperované budú aj garáže. Vymenia sa rozvody elektroinštalácie, doplnia sa svietidlá a systém odsávania spalín.

Podľa predsedu hasičov Mariana Mesiarika je sťahovanie do iných priestorov nevyhnutné. „Teraz máme k dispozícii miestnosť 4x4 m a jednu garáž, kde sa zmestí iba jedno naše vozidlo. Bez sociálnych zariadení, bez šatní, bez učebne. Pravidelne sa tu stretáva 20 našich členov, ktorí si nemajú ani kde uskladniť výstroj. Najviac sa tešíme toaletám a umyvárkam,“ povedal Mesiarik s tým, že súčasné podmienky im sťažovali aj výjazdy. „Je veľmi dôležité, že na novom mieste bude celá naša technika na jednom mieste. Kvôli priestorovým obmedzeniam zbrojnice sú teraz od seba vzdialené viac ako jeden kilometer. Výrazne nám to zrýchli a zefektívni výjazdy,“ doplnil. V nových priestoroch sa vďaka novej zborovni bude môcť rozvíjať aj ich klubová činnosť.

Rekonštrukciu garáží by mesto chcelo realizovať o niekoľko mesiacov. „Bude to závisieť aj od súčasnej situácie na stavebnom trhu – ako dovtedy narastú ceny a koľko budeme musieť prispieť z vlastnej kasy. Pravdepodobne to však zrealizujeme v lete budúceho roka,“ objasnil primátor.

Dobrovoľný hasičský zbor mesta Fiľakovo je dobrovoľná hasičská jednotka, ktorej členovia svoju prácu robia v čase osobného voľna, bez nároku na honorár, mnohokrát na úkor rodiny a peňazí. „Som pyšný na členov zboru, bez ktorých by to nefungovalo. Sú to otcovia a matky, ľudia, ktorí pracujú 12-tky, a predsa si vedia nájsť čas a energiu na záchranu majetku a zdravia iných. Sú to naozaj rytieri 21. storočia,“ uzavrel Mesiarik.

Klaudia Kovácsová
hovorkyňa mesta

Webstránka využívá k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním webstránky vyjadrujete súhlas s požívaním cookies.
Ďalšie informácie Ok