Menu
  • NKP Fiľakovský hrad <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Budova Vigadó <i>(Foto: G. Illés)</i>
  • Kaštieľ Berchtoldovcov <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Mestský park <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Novohradské turisticko-informačné centrum <i>(Foto: Mesto Fiľakovo)</i>
  • Mestský úrad <i>(Foto: archív mesta Fiľakovo)</i>

Kontakty:
Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Kontakty pre médiá:
tel.: +421 (0)918 732 702
email: tlacove@filakovo.sk

Úradné hodiny:
Po-Št: 7.30-11.30 / 12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Napínavý cimbalový koncert Viktórie Herencsár môžu zažiť tí, ktorí posledný aprílový týždeň navštívia koncertnú sálu bývalej Základnej umeleckej školy na Koháryho námestí vo Fiľakove.

Na predstavení svetovo uznávanej cimbalistky odznejú vlastné kompozície v štýle crossover (world music). Na hudobnom koncerte s názvom „S cimbalom okolo sveta“ zaznejú piesne inšpirované kórejskými, čínskymi, japonskými, židovskými a buriatskými ľudovými pesničkami, ale nebudú chýbať ani improvizácie slovenských alebo maďarských ľudoviek.

Minulý rok sme spomínali na 135. výročie narodenia svetoznámeho komponistu Bélu Bartóka. Na koncerte odznie aj z jeho slovenskej zbierky jedna variácia ľudovej piesne „Sokolička“. Tento rok je pamätným rokom ďalšieho maďarského komponistu Zoltána Kodálya, ktorý sa narodil pred 135. rokmi a spomíname  na 50. výročie jeho úmrtia. Cimbalistka vo svojom koncerte vyhradila miesto aj na jeho zbierky s názvom „Maďarská fantázia“. V jej repertoári okrem už spomenutých ľudových pesničiek nachádzajú aj improvizácie melódie pochádzajúce zo  zbierky ľudových tancov rabína Jankl, ktorý žil v Poľsku na konci 18. storočia. „Impresie vo Fukushime“ je názov pre kompozície japonských ľudových piesní, ktorých vznik inšpiroval pohľad na cunami.

Univerzitná docentka dr. Viktória Herencsár sa narodila v Budapešti. Ako tri a polročná začala hrať na cimbale, neskôr navštevovala Vysokú školu hudobných umení Ferenca Liszta vo svojom rodnom meste, kde v roku 1974 získala diplom s vyznamenaním. V roku 2011 získala titul doktor umenia (ArtD), o dva roky neskôr  úspešne zložila skúšku a stala sa docentkou. Od roku 1975 je členkou orchestra Maďarskej štátnej opery, od roku 1997 docentkou Akadémie umení v Banskej Bystrici. V roku 2015 Čínska vysoká škola hudobných umení v Pekingu ju vyhlásila za hosťujúceho profesora. Koncertuje po celom svete ako sólistka ale aj ako členka orchestra. Skladby z jej repertoáru sú písané maďarskými a zahraničnými komponistami ako pre komornú hudbu tak aj pre ňu, ako sólistku. Okrem koncertovania prednáša o dejinách cimbalu a rôznych hudobných nástrojov nielen v Maďarsku ale aj v zahraničí. V roku 1991 bola organizátorkou prvého Svetového cimbalového  kongresu, kde vznikla Svetová cimbalová asociácia, ktorej je dodnes predsedkyňou. Počas svojho pôsobenia získala viaceré štátne vyznamenania.

Milovníci hudby vo Fiľakove majú možnosť už druhýkrát sa zúčastniť jej koncertu a to 28. apríla o 18:00 hodine v koncertnej sále bývalej Základnej umeleckej školy na Koháryho námestí. Organizátorom podujatia je Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove.

S cimbalom okolo sveta