Menu
  • NKP Fiľakovský hrad <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Budova Vigadó <i>(Foto: G. Illés)</i>
  • Kaštieľ Berchtoldovcov <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Mestský park <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor <i>(Foto: Z. Schnelczer)</i>
  • Novohradské turisticko-informačné centrum <i>(Foto: Mesto Fiľakovo)</i>
  • Mestský úrad <i>(Foto: archív mesta Fiľakovo)</i>

Kontakty:
Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Kontakty pre médiá:
tel.: +421 (0)918 732 702
email: tlacove@filakovo.sk

Úradné hodiny:
Po-Št: 7.30-11.30 / 12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Viac ako 20 podujatí a skoro 50 programov - toto je ponuka tohtoročných XXVII. Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo. Samospráva a Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove - spoločne s viacerými partnermi - organizujú už XXVII. ročník tohto obľúbeného festivalu, ktorý sa tento rok koná od 11. do 13. augusta.

Organizátori sa už aj minulý rok snažili zapojiť do programu čo najviac mestských lokalít, a ich cieľom je aj tento rok aby bolo mesto počas týchto troch dní čo najatraktívnejším miestom podujatí.

Festival začína 11. augusta, v piatok popoludní na Námestí slobody hudobno-tanečným programom rómskych talentov s názvom Spoznajte nás!, pred ktorým sa v Bábkovej sále MsKS koná slávnostné otvorenie výstavy Rómske rozprávky. Prvý deň série podujatí pokračuje na inom mieste, v Mestskom vlastivednom múzeu vernisážou Prelamovaný palócky nábytok v slovenskej časti územia Palócov, odkiaľ bude ľudí sprevádzať hudobný sprievod naspäť na Námestie slobody, kde sa uskutoční oficiálne otvorenie trojdňového podujatia. Jedným z hlavných piatkových podujatí bude multikultúrny program na námestí, v rámci ktorého sa okrem domácich súborov vystúpi aj Mexický folklórny súbor Olinyolotl. Na tomto pódiu sa predstaví aj Prešovská hudobná skupina Edith s repertoárom známych pesničiek, upravených do smooth jazz, blues či jazzrockového štýlu. Sprievodným programom prvého dňa bude tanečný dom s kapelou Dobroda. Piatkový deň ukončí na hradnom nádvorí koncert skupiny Maduar, na ktorom budú mať záujemcovia možnosť vypočuť si aj také hity, ako napr. Ramaya, La chita alebo Hafanana.

Neoddeliteľnou súčasťou Dní mesta je každoročný Fiľakovský jarmok, ktorý si tento rok našiel svoje miesto v mestskom parku. Už hneď ráno budú na mestskom trhovisku žongléri a pouličné divadlo, ktorí budú lákať ľudí na Rodinné predpoludnie do parku, ktorý je hlavným miestom sobotňajších podujatí. Medzi programami bude pouličné divadlo a divadlo pre detí, verklikár, ručne poháňaný kolotoč, bublinová show, drevené hračky, maľovanie na tvár, nafukovací hrad, kolotoč a rôzne iné atrakcie. Aj tento rok sa uskutoční tradičné Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva a odovzdávanie cien mesta. Cena mesta Fiľakovo bude tento rok udelená Ladislavovi Flachbartovi, vedúcemu Kolkárskeho oddielu FTC Fiľakovo, a folklórnym súborom Malá Rakonca a Rakonca. Okrem ceny mesta sa odovzdáva aj cena primátora, ktorú tento rok prevezme civilná aktivista proti extrémizmu a bloger Ján Benčík, riaditeľ Strednej odbornej školy vo Fiľakove Attila Varga, dobrovoľný hasič, skaut a tradicionalista Zoltán Nagy a Divadelný súbor Zsibongó. V popoludňajších hodinách bude park plný hudby, ktorá začína už pred budovou gymnázia vďaka Tanečnému Orchestru Rimavská Sobota. Po ich koncerte budú v parku vystupovať miestne kapely, a počas prestávok si môžu diváci tešiť na predstavenie Divadla na Vysokej Nohe. Športoví nadšenci budú mať možnosť fandiť na priateľskom zápase miestnych a maďarských starých pánov v Štadióne FTC, kým milovníci vína môžu v rámci sprievodného programu Otvorených pivníc navštíviť aj Pivničný rad. V sobotu popoludní budú programy aj v Dome Matice slovenskej, kde záujemcov čaká súťaž vo varení halušiek, výstava a folklórny program. Hlavný večerný program bude opäť na hradnom nádvorí, kde známa speváčka Radics Gigi so svojou kapelou pripravuje nezabudnuteľný koncert živej hudby.

V nedeľu predpoludní popri slávnostnej slovenskej a maďarskej svätej omše bude aj tradičná slávnostná procesia. Medzi popoludňajšími programami bude vernisáž fotografií v MsKS s názvom „Tak bolo… - Fiľakovo kedysi“ zo zbierky fotografií Zoltána Schnelczera, z ktorej môžu pozorní občania vidieť zväčšené fotografie na rôznych uliciach mesta Fiľakovo už počas týždňa festivalu. Je to unikátne aj preto, lebo neukazujú nám iba minulosť niektorých hlavných lokalít Fiľakova, ale aj jeho skryté krásy. Milovníci humoru sa teraz budú mať na čo tešiť vďaka hudobno-zábavnému programu skupiny Irigy Hónaljmirigy v divadelnej sále MsKS. Futbalový program ostane aj na nedeľu – tentoraz nášmu družstvu môžeme fandiť na majstrovskom zápase III. ligy. Nedeľu a celé slávnosti zavŕši očakávaný živý koncert známej maďarskej skupiny Apostol.

Takmer všetky programy organizované mestskými inštitúciami (Mestské kultúrne stredisko, Hradné múzeum vo Fiľakove, Komunitné centrum) sú zadarmo. Samospráva zo štyroch platených programov ponúka na dva programy - ako pokračovanie iniciatívy z minulého roka - aj lístky zadarmo pre tých občanov, ktorí si plnia svoje povinnosti voči mestu. Rodiny, ktoré sa nenachádzajú v zozname neplatičov, si môžu vyzdvihnúť jeden lístok na domácnosť na ľubovoľný piatkový alebo nedeľňajší večerný koncert.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, a Úradu vlády SR (Program Kultúra národnostných menšín 2017).